top of page

Opiekun w Centrum Uwagi

donate

Projekt zakończony.

Cykl darmowych warsztatów psychologicznych "Opiekun w centrum uwagi"

W Polsce opieką nad osobami w starszym wieku czy przewlekle chorymi najczęściej zajmują się najbliżsi. Oni także wymagają wsparcia i pomocy. Darmowe webinary i warsztaty edukacyjne dla opiekunów prowadzić będę psychologowie, dietetycy, prawnicy i fizjoterapeuci.

 

Opiekunowie osób przewlekle chorych są zaangażowani całą dobę, 365 dni w roku. Rodzinne budżety często nie wystarczają na wynajęcie dodatkowej pomocy w wymiarze czasowym pozwalającym na prawdziwą regenerację, jak chociażby wyjazd na krótkie wakacje.

 

Wsparcie instytucjonalne dla opiekunów osób w starszym wieku, osób chorujących przewlekle, czy osób z niepełnosprawnością jest niewystarczające. Tak pod względem psychologicznym, finansowym jak i usługowym. Nieustanna odpowiedzialność za zdrowie i życie członka rodziny, może prowadzić do problemów zdrowotnych samego opiekuna. Bywa przyczyną przewlekłego stresu czy syndromu wypalenia.- Takim zagadnieniom poświęcone będą webinary oraz warsztaty edukacyjne, które przygotowaliśmy dla opiekunów - mówi dr Monika Matecka, psycholog odpowiedzialna za program warsztatów. Edukujemy wspieramy: – Chcemy zadbać o opiekunów także pod względem ich zdrowia fizycznego. Dlatego jeden z webinarów poprowadzi dietetyk, który wyjaśni, jak zadbać o układ odpornościowy. Inny natomiast fizjoterapeuta, bo sprawowanie opieki nad osobą dorosłą często nadwyręża układ kostno- stawowy, a można skutecznie temu przeciwdziałać- dodaje.

 

Do zespołu zaproszono też prawnika. Opiekunowie będą mogli poznać aspekty prawne związane ze sprawowaniem opieki nad osobą chorującą przewlekle, z niepełnosprawnością czy zaburzeniami psychicznymi.

 

Wszystkie zajęcia odbędą się on- line. Także podczas webinarów będzie możliwość zadawania pytań. - Chcemy aby po warsztatach opiekunowie lepiej radzili sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, związanych z opieką nad osobami w starszym wieku, osobami z przewlekłymi chorobami somatycznymi, czy z chorobami psychicznymi- mówi dr Monika Matecka.

 

Psychoedukacja: Cykl 10 warsztatów edukacyjnych w małych grupach, pozwoli na nauczenie się, jak rozpoznawać symptomy stresu, wypalenia i depresji oraz lepiej sobie z nimi radzić w codziennym życiu. Organizatorom warsztatów zależy aby ich uczestnicy nauczyli się, jak dbać o dobrą jakość życia mimo codziennych obowiązków. – Podczas warsztatów będziemy opierać się na elementach podejścia mindfulness, akceptacji i zaangażowania, współczucia wobec siebie samego oraz porozumienia bez przemocy tworząc dla siebie swoistą grupę wsparcia. - mówi Joanna Zapała psycholog kliniczny a równocześnie prezes Stowarzyszenia PSYCHE SOMA POLIS organizującego warsztaty.

wsparcie seniorów

Program ,,Opiekun w centrum uwagi” został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

Do udziału w warsztatach mogą się zgłaszać opiekunowie z terenu Wielkopolski. Natomiast webinary będą odbywały się na żywo w formie otwartego dostępu. Z możliwością późniejszego ich zobaczenia. Telefon do Stowarzyszenia PSYCHE SOMA POLIS: 618202 746, 502 99 44 97 w godzinach: 9.00 – 21.00. Pytania można kierować tutaj: opiekun@psychesomapolis.org

Poprzednie webinary:
-18.12 godz 18:00 "Stres związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie podopiecznego" dr Monika Matecka
-09.12 godz 19:00 "Dieta, suplementacja i codzienne rutyny we wspieraniu terapii depresji" dr Joanna Podgórska
Po więcej wiedzy zapraszamy na blog dr Joanny Podgórskiej: https://www.joanpodgorska.com/blog
-18.11 godz 17:00 "Jak uniknąć powikłań u osób przewlekle unieruchomionych?" Magdalena Napieralska
-30.10. godz: 17:00 Aspekty prawne związane ze sprawowaniem opieki nad osobą chorującą przewlekle - dr Joanna Zdanowska
Webinary w formie na żywo odbywają się na naszym profilu facebookowym: 
https://www.facebook.com/StowarzyszeniePSYCHESOMAPOLIS/live
bottom of page